Czym pomalować belki drewniane na suficie?

Mając zamontowane belki sufitowe często myślimy nad dopasowaniem ich do całej przestrzeni. Zwłaszcza w momencie, gdy cały pokój utrzymany jest w jednolitej kolorystyce, do której nie pasuje czyste drewno. Co wówczas zrobić, jak sobie z tym poradzić i jakich produktów użyć?

Czym pomalować belki stropowe?

Wykorzystuje się je głównie w murowanych domach, jako elementy konstrukcji, jednak coraz bardziej popularne jest rozwiązanie polegające na stworzeniu całego stropu z belek dla celów estetycznych. Pasjonaci architektury wnętrz widzą w nich odświeżenie i uzupełnienie pomieszczenia o naprawdę wysoko zawieszonym suficie – nierzadko jest to wykorzystywane w kamienicach.

W trakcie urządzania wnętrza z belkami sufitowymi musisz odpowiedzieć sobie na istotne pytanie: podkreślanie koloru drewna czy jego radykalna zmiana? Następnie możesz przejść do wyboru odpowiedniego produktu, który nie tylko pomoże Ci nadać belkom odpowiednie wykończenie, ale również ochronić i pielęgnować całą powierzchnie.

Najlepiej sprawdzają się specjalnie przeznaczone do drewna produkty, takie jak bejce lub lakierobejce. Dzięki nim stworzysz specjalną powłokę, która chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, a dla fanów naturalnego drewna będzie idealnym rozwiązaniem na zachowanie rysunków słojów.

Pierwszym typem jest lakier, który tylko lekko podkreśli naturalny odcień drewna i charakteryzuje się niezwykle trwałą oraz elastyczną powłoką na powierzchni drewna. Skutecznie ochroni belki przed płowieniem, a różnorodność wykończeń: błyszczące, półmatowe lub matowe, pozwala na dopasowanie blasku do każdego pomieszczenia. Jeśli belki będą znajdowały się wewnątrz – postaw na specjalny typ lakieru, który przeznaczony jest do wnętrz.

W przypadku całkowitej zmiany koloru drewna na nienaturalny i bardziej fantazyjny – szczególnie polecana jest bejca, która ma bardzo duże krycie. Ponadto właściwości się nie zmieniają, ponieważ będzie ona chronić belki przed powstawaniem pleśni od pojawiającej się wilgoci. Tego typu produkt będzie idealny dla miłośników podstarzałego drewna, które w mgnieniu oka stworzysz za pociągnięciem pędzla.

Ostatnim typem jest lazura, która stanowi połączenie impregnatu i wspominanej wyżej lakierobejcy. Zadaniem tego produktu jest stworzenie powłoki ochronnej, a swoją skuteczność zawdzięcza szybkiemu wnikaniu w głąb drewna. Daje piękny, satynowy połysk, który uzupełni każde pomieszczenie, nawet te najbardziej delikatne. Cieńsza powłoka lazury pasuje wprost do drewna trzymanego wewnątrz domu lub w małym ogródku.