Do czego dobieramy listwy przypodłogowe?

Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe mogą stać się nie tylko funkcjonalnym, ale i niezwykle estetycznym rozwiązaniem. Z kolei nieumiejętne dopasowanie naszych listew do aranżacji pomieszczenia może skutecznie obniżyć jego designerską wartość. Dziś podpowiemy, jak dobrać odpowiednie listwy, by nasze wnętrze zaskoczyło wyjątkowym pięknem, ale i funkcjonalnością!

Do czego dobrać listwy przypodłogowe?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dobór odpowiednich listew do naszej posadzki. Jeśli podłoga jest wykonana z drewna lub drewnianych paneli, wybierzmy także drewniane listwy przypodłogowe lub te, które imitują drewno. Dzięki naturalnemu przedłużeniu podłogi nasze pomieszczenia optycznie się powiększą. Jeśli posiadamy ciemną podłogę, wybierzmy niewielkie listwy lub ćwierćwałki, które delikatnie ożywią naszą posadzkę, nie dominując ciemną barwą pomieszczenia. W przypadku jasnych podłóg możemy pokusić się o wyższe listwy, także te ze zdobieniami i wyżłobieniami, które wyeksponują naturalną jasność posadzki. Posiadasz laminowane podłogi? Do nich również dopasujesz odpowiednią listwę. Pamiętaj, by wybrać te o zbliżonej kolorystyce i wzorze.

Listwy przypodłogowe możemy także dopasować do stolarki okiennej lub drzwiowej. Ostatnio szalenie popularne są zestawienia białych listew podłogowych z białymi okiennicami czy framugami drzwi. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale uniwersalne. Sprawdzi się niemal w każdej aranżacji. Wielu dekoratorów do drzwi czy okien dobiera nie tylko listwy w tym samym kolorze, ale także o tej samej szerokości. Wystarczy zmierzyć szerokość ościeżnicy, a potem dokupić w rym samym rozmiarze listwy przypodłogowe. Wprowadzimy do naszych przestrzeni zaplanowaną harmonię designu.

Kolejną metodą jest dopasowanie listew do koloru naszych ścian. I tu znów wyróżniamy dwie szkoły. Pierwsza uczy nas, abyśmy zawsze wybierali listwy w tym samym kolorze lub podobnym, który już zdobi nasze ściany. Jest to więc sposób na przedłużenie ścian, a także delikatne maskowanie szczeliny dylatacyjnej, które sprawdzi się w klasycznych i minimalistycznych wnętrzach. Jest to również idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Jednak, jeśli zależy nam na odważnych aranżacjach w nowoczesnym stylu, powinniśmy postawić na kontrast między listwą a kolorem ściany. Ożywcze, nowatorskie kolory z pewnością wprowadzą do naszego wnętrza powiew świeżości, zaskoczą gości i domowników. Tutaj także możemy zaszaleć, wybierając interesującą fakturę listew przypodłogowych.

Nie tylko względy estetyczne mają wpływ na dobór odpowiednich listew przypodłogowych. Przed zakupem sprawdźmy takie parametry, jak:

  • wysokość kontaktów i gniazdek,
  • szerokość szczeliny dylatacyjnej,
  • wysokość naszych mebli,
  • do jakiej wysokości występują uszkodzenia i zarysowania ściany.

Odpowiednio zaplanowany zakup oszczędzi nam ewentualnych poprawek, zadba o estetyczne wykończenie podłogi, a także zapobiegnie ponownym zakupom czy zwrotom.

Jak dobrać listwy do płytek?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy do płytek i kafelków można dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe. Nie wiedzą, które wybrać, by nie tylko łączenia były estetyczne, ale i funkcjonalne. Przede wszystkim wybierzmy listwy odporne na wilgoć. Płytki najczęściej montujemy w pomieszczeniach narażonych na rozlanie się po nich cieczy: łazienkach, kuchniach, przedpokojach. Nasze listwy również powinny spełniać w nich swoją funkcję, więc wybierzmy te wodoodporne i wilgocioodporne. Warto wybrać także te listwy, które są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Do płytek ceramicznych i gresu nie zaleca się dobierać drewnianych listew przypodłogowych. Najlepiej, jeśli wybierzemy listwy PCV, z polistyrenu, a także te najtrwalsze – ze stali nierdzewnej. Co do kolorystyki, to ją również powinniśmy dopasować do wzoru i koloru płytek. Jeśli nasze podłogi zdobią bogate wzory, postawmy na białe listwy, które nie zdominują naszego wzoru.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na dobór odpowiednich listew przypodłogowych. Zanim wybierzemy się na zakupy, powinniśmy przyjrzeć się wnętrzu naszego mieszkania, dokonać odpowiednich pomiarów, a także zastanowić się nad funkcją, jaką będą pełniły nasze listwy. Tak przygotowani możemy mieć pewność, że dokonamy właściwego zakupu.

Polecane produkty

Imitacja jasny beton listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Imitacja jasny beton listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Listwa Przypodłogowa w Imitacji Jasnego Betonu - 80mm: Nasza listwa przypodłogowa w imitacji jasnego betonu to idealny sposób na uzupełn...
Drewno dąb sonoma listwa przypodłogowa MDF 8cm model BASE 3

Drewno dąb sonoma listwa przypodłogowa MDF 8cm model BASE 3

Listwa Przypodłogowa Dąb 80x15mm: Nasza listwa przypodłogowa jest oklejana na kolor dąb sonoma, co nadaje jej naturalny urok i elegancję. ...
Drewno dąb klasyczny listwa przypodłogowa MDF 10cm model BASE 3

Drewno dąb klasyczny listwa przypodłogowa MDF 10cm model BASE 3

Listwa Przypodłogowa Dąb 100mm: Nasza listwa przypodłogowa w kolorze dębu to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz podkreślić naturalny ur...
Listwa przypodłogowa MDF PREMIUM - model LIZA

Listwa przypodłogowa MDF PREMIUM - model LIZA

Listwa lakierowana PREMIUM to najwyższa jakość na rynku Nowoczesny wygląd, krawędzie R2 Kolor i wymiar do wyboru. Bezpieczna wysyłka ku...