Praktyczny wymiar listew przypodłogowych często schodzi na dalszy plan. Zauroczeni nowo wyremontowanym wnętrzem zwracamy uwagę na efekt wizualny, stylistykę listwy czy jej wykończenie. Jednakże to od jej funkcjonalności zależy nie tylko to, jak będzie wyglądało nasze wnętrze, ale także stan ścian czy podłogi. Dlatego znajomość wymiarów, specyfiki listew może pomóc nam podczas prac wykończeniowych w domu czy mieszkaniu.
Wiele osób, stojąc przed wyborem sztukaterii, nie wie, które listwy wybrać lub czy zaproponowany przez sprzedawcę rozmiar jest odpowiedni. Dlatego na samym początku warto zmierzyć wielkość szczeliny dylatacyjnej. Ta, dla niektórych czytelników enigmatyczna, nazwa oznacza po prostu przerwę między ścianą a podłogą, która jest niezbędna, by nasz dom poprawnie funkcjonował. Szczelina ta zapobiega puchnięciu podłogi w wyniku wilgoci, niweluje rysy na ścianie powstałe w wyniku napięć czy stanowi doskonałe rozwiązanie, które zabezpiecza wnętrze przed wybrzuszeniami podłogi. Nie należy jej uszczelniać, a jedynie zamaskować odpowiednimi listwami przypodłogowymi. I to właśnie od rozmiaru szczeliny dylatacyjnej powinniśmy dopasować odpowiednie maskujące elementy, które zakryją ją we właściwy sposób.
Niewiele trudności sprawiają nam szczeliny o małej szerokości. Najczęściej spotykamy przestrzenie między ścianą a podłogą sięgające 1,5 centymetra. Jednak dziś wiele sklepów, np. taki jak Akre, oferuje listwy przypodłogowe na wymiar, które cechują się pokaźnymi szerokościami. W ten sposób możemy zakryć niemal każdą szczelinę dylatacyjną. Warto jednak pamiętać o zasadach proporcji. Jeśli decydujemy się na grubą listwę, np. taką na co najmniej 2 cm, należy również wybrać odpowiednią jej wysokość, najlepiej, jeśli listwa w wysokości mierzy co najmniej 2 razy tyle co jej szerokość. Dlaczego? Niskie i grube listwy mogą zaburzyć nie tylko estetykę wnętrza, ale również sprawić, osłabimy jej funkcjonalność i wytrzymałość. Jeśli wciąż nie możemy jedną listwą zakryć dużej szczeliny, warto wykorzystać do tego znany od lat sposób.
Wystarczy, że kupimy dwie listwy o tej samej długości, które jednak różnić się będą wysokością. Tę niższą umieszczamy przy ścianie, natomiast tą drugą wysoką sztukaterią zakrywamy niższą listwę przypodłogową. Takie dopasowanie jest sprytnym sposobem na właściwe zamaskowanie dużej szczeliny i odpowiednie jej krycie. Istnieje jednak jeden mankament tej metody: wymaga ona wprawy w montażu. Na szczęście dziś możemy wybrać wiele grubości listew i w łatwy sposób zamontować ją w swoim pomieszczeniu.
Nie tylko grubość jest ważna, ale również długość listwy. Wiele osób zastanawia się, ile powierzchni można zakryć jedną listwą. Informacja ta stanowi nieocenione źródło wiedzy, które pomaga nam wybrać podczas zakupów odpowiednią ilość listew przypodłogowych.
Najczęściej możemy kupić listwę o długości około 2,5 metra. Jednak współcześnie dopasowanie jej rozmiaru do długości ściany nie stanowi trudności. W łatwy sposób możemy łączyć z sobą listwy, docinać je czy stosować dodatkowe narożniki i maskownice. W ten sposób możemy zamaskować szczelinę na dowolnej długości.
Warto na koniec wspomnieć, że do wyboru mamy także wiele wysokości listew przypodłogowych. Wysokość listwy jest już kwestią przede wszystkim estetyczną, więc należy kierować się wystrojem pomieszczenia i jego specyfiką. Z pewnością wysokie listwy przypodłogowe, np. mierzące kilkanaście centymetrów są doskonałym uzupełnieniem wnętrz kamienicznych, wysokich gabinetów czy biur. Wiele osób wybiera wysoką sztukaterię do kuchni i przedpokoju, by niwelować mechaniczne uszkodzenia ściany. Niskie listwy o mniejszej grubości polecane są w małych i niskich pomieszczeniach, by nie zabierały optycznie jeszcze więcej cennej przestrzeni.
Jak widzimy, odpowiedź na pytanie: ile kryją listwy przypodłogowe, nie jest jednoznaczna. Podczas zakupów należy nie tylko myśleć o długości pomieszczenia, ale również o szerokości szczeliny dylatacyjnej czy o estetyce wnętrza. Uzbrojeni w potrójne wartości: szerokość, wysokość oraz długość potrzebnych listew przypodłogowych możemy stanąć w szranki z doskonałym wykończeniem podłogi.