Jak akrylować listwy przypodłogowe?

Powoli kończymy nasz upragniony remont. Pomalowaliśmy już ściany, na koniec położyliśmy listwy przypodłogowe. Jednak naszym oczom ukazały się szczeliny między listwą a ścianą, nieestetyczne połączenia w narożnikach. Jak szybko zakryć te niedociągnięcia? Wszak detale decydują o całym wystroju wnętrza! Postawmy na akrylowanie!

Akrylowanie listew

Wybierając akryl budowlany w łatwy, szybki i tani sposób możemy uzupełnić szczeliny, zamaskować łączenia między listwami lub w narożnikach, a także wypełnić drobne rysy. Jest to obowiązkowy produkt na końcowym etapie wykończenia naszych listew przypodłogowych, a także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy w swoich mieszkaniach posiadają nierówne ściany. Warstwa akrylu nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale także skutecznie ochroni nasze listwy przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jaki akryl wybrać, aby nie tylko zadbać o perfekcyjne wykończenie, ale również o stan naszych listew? Wybierzmy preparaty zawierające elastyczny akryl, który z łatwością uszczelni nam niedociągnięcia, ale w trakcie eksploatacji nie straci na swej trwałości. Akryl powinien ściśle przylegać do podłoża, nie powinien zawierać rozpuszczalników, a także – co niezwykle praktyczne – powinien nadawać się do malowania. Szukajmy więc wielofunkcyjnych preparatów do akrylowania, by cieszyć się całą gamą ich możliwości.

Akrylowanie przed czy po malowaniu?

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy akrylować ubytki i szczeliny między listwami a ścianą czy podłogą. Zazwyczaj po pomalowaniu ścian kładziemy odpowiednie listwy przypodłogowe. Następnie po ich zamontowaniu kładziemy akryl, by ukryć powstałe podczas montażu niedoskonałości. Powinniśmy pamiętać, że samo akrylowanie także powinno być poprzedzone wieloma innymi działaniami.

1. Należy dokładnie oczyścić akrylowane powierzchnie – usuńmy papierem drobnoziarnistym zabrudzenia, tłuste plamy czy pył z naszych listew. Zadbamy o dobrą przyczepność akrylu, ale także o estetyczny efekt.

2. Zabezpieczmy listwy taśmą malarską – unikniemy niepotrzebnych zabrudzeń.

3. Przygotujmy ręczny pistolet do mas i silikonu, a także szpachelkę – nimi nałożymy akryl i wyrównamy warstwy.

Tak przygotowani możemy zacząć akrylowanie. Akryl nakładajmy płynnymi i precyzyjnymi ruchami, wzdłuż górnej krawędzi listwy. Pamiętajmy, by „nosek” naszej tubki z akrylem ściśle przylegał do szczeliny czy rysy. Co jakiś czas przerwijmy nakładanie akrylu, by szpachelką wyrównać masę. Nadmiar z łatwością zmyjesz wodą z mydłem, pod warunkiem, że akryl jeszcze nie wysechł. Po nałożeniu akrylu musimy poczekać, aż wyschnie. Szczegółowy czas wyschnięcia masy znajdziesz na pojemniku producenta. Zazwyczaj do pełnego wyschnięcia akrylu potrzebujemy co najmniej kilku godzin. Kiedy listwa wyschnie, możemy pomalować ją na dowolny kolor.

Jak widzimy, akrylowanie to niezwykle prosty sposób na pozbycie się nieestetycznych dziur, szczelin czy zarysowań. Po kilku chwilach nasze listwy przypodłogowe zyskają nowe życie, a my możemy cieszyć się pięknem każdego detalu naszej aranżacji.

Polecane produkty

Biały akryl do listew przypodłogowych MDF

Biały akryl do listew przypodłogowych MDF

Biały akryl/uszczelniacz do montażu listew przypodłogowych MDF.
Czarny akryl do listew przypodłogowych MDF

Czarny akryl do listew przypodłogowych MDF

Czarny Akryl Montażowy: Nasz czarny akryl/uszczelniacz to doskonałe rozwiązanie do montażu listew przypodłogowych MDF. Skutec...