Jak odpowiednio przycinać, łączyć, zakańczać lakierowane listwy przypodłogowe MDF?

 

Montaż listew przypodłogowych wykonanych z materiału jakim jest płyta MDF może z pozoru wydawać się trudnym.

Pamiętając jednak o kilku ważnych kwestiach można przeprowadzić go szybko i co najważniejsze - estetycznie.

1. Pomiar pomieszczenia

Przed zamówieniem listew należy najpierw dokonać pomiaru danego pomieszczenia poprzez zsumowanie ilości metrów bieżących ściany. Jeśli mamy do dyspozycji projekt mieszkania, domu itp. możemy go użyć. W przypadku braku - pomiaru należy dokonać ręcznie. Pamiętać należy by nie brać pod uwagę miejsc, gdzie nie będzie listew - np. w tym miejscu mają się znaleźć meble pod zamówienie, szafa, drzwi itp.

Do podanego wyniku warto dodać około 5-10% naddatku. Wszystko zależy tutaj od montażysty oraz ilości załamań ścian.

Nasze listwy przypodłogowe sprzedawane są w odcinkach 2,5m, dlatego zmawiać można ilość metrów tej wielokrotności.

Ważnym elementem pozostaje jeszcze szczelina dylatacyjna, czyli odległość (szczelina) podłogi od ściany. W zależności od jej wymiaru zamówić można listwy MDF szerokości 1,2 / 1,6 / 1,9cm lub na zamówienie inną szerokość - nawet 2,5 czy 3cm.

2. Przyklejanie, montaż listew MDF do ściany

Listwy MDF powinny zostać przymocowane do ściany za pomocą kleju do MDF. Taki klej można nabyć u nas lub w dowolnym sklepie budowlanym. Warto wybrać mocny klej, by załapał nam szybko listwę nawet wtedy, gdy ściana będzie lekko "po łuku".

Nakładanie kleju może przebiegać na dwa sposoby - punktowo lub ciągiem poprzez wykonanie sinusoidy. Sposób jest dowolny - ważne by klej nie wyciekał po przyciśnięciu do ściany, a jeśli tak się stanie należy go natychmiast wytrzeć.

Ostatnim etapem jest mocne przyciśnięcie listwy zarówno do ściany jak i w dół do podłogi. Tak przyklejona listwa gwarantuje spokój na lata, bez możliwości poluzowania. Jeśli pomiędzy górą listwy a ścianą powstały małe szczeliny - zostanie to zamaskowane po montażu. Łączenia listew bez kątów są bardzo proste - przykładamy jedną listwę do drugiej, nie potrzeba żadnych łączników. Łączenie listew MDF jest bardo mało zauważalne.

3. Kąty wewnętrzne, zewnętrzne, zakończenia listew MDF

Ten etap prac wymaga użycia narzędzi - zastosować można mniej profesjonalne rozwiązanie jak ręczną piłę z nastawem kątowym lub korytko do cięcia pod kątem, lub bardziej profesjonalną elektryczną ukośnicę.

Ważne jest by zastosowane narzędzie posiadało małe ząbki, które nie poszarpią lakieru na listwach. Ewentualne ubytki będzie można skorygować farbką do wykończeń.

Kąty wewnętrzne i zewnętrzne przycinamy wg. kątu ściany. Większość ścian posiada 90 stopni załamania co daje 45 stopni do przycięcia na jedną listwę. W zależności od rodzaju kąta - wewnętrznego lub zewnętrznego należy odpowiednio przyciąć listwy. Jeśli powstała nam mała nierówność na łączeniu to wszystkie ubytki należy wypełnić akrylem i zamalować farbką do wykończeń.

Zakończenia listew MDF wykonać można na dwa sposoby.

  1. Wycięcie trójkąta o boku równym wysokości listwy
  2. Wycięcie klocka i klejenie go pod kątem.

Montaż listwy przypodłogowej MDF

4. Prace wykończeniowe

Po całkowitym montażu listew należy wszystko wykończyć akrylem. Elementy akrylowane w obrębie listew MDF należy pomalować farbką do wykończeń, szczelina pomiędzy ścianą a listwą pomalowana powinna być na kolor ściany.

Tak zamontowane listwy służyć będą przez wiele lat. Poznaj najlepsze, lakierowane listwy MDF w sklepie akre.pl