Jakie listwy przypodłogowe

 

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nigdy nie jest proste. Listwy wybierasz, uwzględniając materiał, kolor, rozmiar, szczególne właściwości, narożnik, czy przeznaczenie. Inne listwy wybierzesz do płytek, a inne do paneli - rozumiesz więc, że powiedzenie "wybierz MDF, białe, 8-centymetrowe", to po prostu farsa. Listwy należy wybrać z głową, dokładnie uwzględniając każdy aspekt, o którym wspomnieliśmy wyżej. Nie oznacza to, że nie ma żadnych utartych schematów, które pomagają w wyborze. Aby ułatwić Ci wybór, listwy z Akre podzieliliśmy na liczne kategorie, a teraz zdradzimy Ci także, jak wybierać nowe listwy, uwzględniając miejsce, w którym zostaną zamontowane oraz własne oczekiwania.


Jakie listwy przypodłogowe do gresu?

Płytki gresowe wyglądem przypominają płytki ceramiczne. Różnica polega na tym, że gres jest odporniejszy - zarówno na mróz, jak i wodę. Wykończenie ścian i podłóg z pomocą gresu jest zasadniczo proste, bo bez problemu można znaleźć duże formaty. Ogromną zaletą gresu jest także jego uniwersalizm. Płytki można dowolnie projektować, dzięki czemu kolorystyka czy motywy to kwestia gustu. Ze względu na to, że po gres sięga się głównie dlatego, że jest trwały i odporny na wilgoć, polecamy listwy, które mogą pochwalić się tym samym. Modele poliuretanowe są nie tylko odporne na wilgoć, ale też twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie. To zdecydowanie dobry wybór, jeśli szukasz czegoś do gresu!

Jakie listwy przypodłogowe do parkietu?

Parkiet słynie ze swoich drewnianych elementów. Dlatego też chcemy pójść za ciosem i zaproponować drewniane listwy podłogowe. Wykonane z litego drewna - jednego lub kilku kawałków, będą eleganckie i wystarczająco odporne na uszkodzenia. To oczywiście nie jest ten sam poziom, który prezentują listwy poliuretanowe czy polistyrenowe, ale trzeba przyznać, że drewno zawsze charakteryzowało się stylem, który cieszy się ogromną popularnością do dziś. Z tego też powodu uważamy, że wybór listwy przypodłogowej do parkietu wcale nie jest trudny - listwy drewniane, a konkretnie listwy wykończone naturalnym fornirem dębowym, to najlepszy możliwy wybór do Twojego parkietu! Bogaty wybór wzorów, wysokości i odcieni stwarza ogromne możliwości przy aranżacji wnętrza - warto mieć to z tyłu głowy.

Jakie listwy przypodłogowe do łazienki?

Łazienka oznacza jedno - wilgoć, całe mnóstwo wody i pary. Drobne zachlapania zdarzają się każdemu, ale wybór odpowiednich listew przypodłogowych pozwala bagatelizować ten problem. Za najodporniejsze na wilgoć uchodzą wymienione już wcześniej modele polistyrenowe oraz poliuretanowe. Są one dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na wysoką odporność, ale też design. Łazienka lubi proste, jednolite i estetyczne rozwiązanie. Wnętrze jest wtedy przytulne, a nie ukrywamy, że w tym konkretnym pomieszczeniu, aranżacja ma ogromne znaczenie. Listwa przypodłogowa jest przecież elementem tej aranżacji - wielu niestety o tym zapomina, a efekt może być komiczny. Raczej nie chcesz się na to decydować. Zdecydowanie bardziej przypadnie Ci do gustu wnętrze, w którym poszczególne elementy do siebie pasują. Żeby tak było, musisz pamiętać także o kolorystyce i rozmiarze.

Jakie listwy przypodłogowe do paneli?

Panele można spotkać dosłownie wszędzie, a to oznacza dla Ciebie ogromne pole do popisu przy wyborze listew przypodłogowych. Twoja nowa listwa przypodłogowa musi pasować do ścian, podłogi, drzwi oraz charakteru wnętrza. Standardowymi krokami konsumentów, którzy nie chcą popełnić faux pas, jest dobieranie paneli podłogowych w kolorze samej podłogi. Można też pokusić się o delikatnie ciemniejsze panele, a efekt dalej będzie zadowalający. Równie dobrze, można też dopasować listwy do koloru ścian, jednak tutaj trzeba już nieco bardziej uważać - takie rozwiązanie nie sprawdzi się za każdym razem. Często wymaga się, żeby listwy kontrastowały z kolorem ściany. Ciemne ściany i białe listwy - to prawdziwy klasyk, prawda? Sytuacje można oczywiście odwrócić - ważny jest kontrast. Kontrastu nie powinno natomiast być z kolorem drzwi. Jeśli są one ładne, dobrze zachowane i stanowią ważny element dekoracji, to warto zastanowić się nad listwami w kolorze drzwi - to będzie przyjemne dla oka zestawienie, które dodatkowo wyeksponuje Twoje drzwi.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Zanim zaczniesz szukać, odpowiedz sobie na jedno pytanie - jakie funkcje mają spełniać Twoje nowe listwy? Mają być przede wszystkim dodatkiem poprawiającym estetykę wnętrz? Może planujesz ukryć za nimi przewody w mieszkaniu? W niektórych pomieszczeniach listwa przede wszystkim chroni ścianę - na styku z podłogą jest ona narażona na wilgoć i zabrudzenia. Jeszcze inni chcą, by listwy zakryły dylatację podłogi. Sam widzisz - zwykłe listwy mogą więcej, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z popularnymi listwami przypodłogowymi. Akre to bogaty wybór, to idealna harmonia pomiędzy niezawodnością i nienaganną estetyką. Wszystko odpowiednio skatalogowane i uporządkowane. To ogromne ułatwienie, wybór odpowiednich wariantów to kwestia czasu!

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Wiedząc już, jak wygląda dobór pod kątem powierzchni i przyjętych standardów, warto skupić się na kolejnych elementach - na wysokości listwy. Najniższa listwa przypodłogowa powinna mieć przynajmniej 6 cm. Takie listwy praktycznie stapiają się z podłogą - nie narzucają się w żaden sposób, a są raczej elementem, który pomaga uporządkować i schować kable. Takie listwy są wybierane najczęściej w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, które lubią jednolite i spójne aranżacje. Większe listwy - do 8 cm, to wybór najbardziej standardowy. Jeśli natomiast wnętrze jest większe, to powinno się przechodzić na odpowiednio wyższe listwy. Dzięki temu zachowasz odpowiednie proporcje, a całość dalej będzie przyjemna dla oka. Wysokie ściany można także optycznie skrócić - wystarczą Ci wysokie listwy, które kolorystycznie będą tworzyć kontrast ze ścianą.

Jakie listwy przypodłogowe do płytek?

Tutaj wiele zależy od tego, w którym pomieszczeniu się znajdujemy. Płytki są obecnie bardzo popularne, Polacy decydują się na nie w kuchni, łazience oraz innych pomieszczeniach. Ogromną zaletą płytek jest spora uniwersalność. Nikogo już nie dziwi zestawienie płytek z listwami MDF, dębowymi czy polimerowymi. Modele MDF są szczególnie popularne w kuchni i innych pomieszczeniach, które nie są narażone na wilgoć. W łazience warto postawić na listwę, która dobrze znosi wilgoć - o poliuretanowych listwach wspominaliśmy wyżej. MDF natomiast są niezwykle estetyczne i stosunkowo tanie. Dlatego też to świetny wybór w przypadku suchych pomieszczeń. Możesz być pewien, że nie będziesz potrzebował pomocy przy montażu listwy. Jest on prosty i intuicyjny. Bez problemu pozbędziesz się uciążliwych kabli, a odpowiednia grubość zapewni trwałość na długie lata.

Mamy nadzieję, że chociaż odrobinkę rozjaśniliśmy Ci cały etap wyboru odpowiedniej listwy. Nawet jeśli do tej pory pamiętałeś jedynie o kolorze ściany lub kolorze podłogi, to teraz na pewno będziesz wiedział, jak wiele czynników wpływa na wybór odpowiedniego wariantu. Kwestie takie jak montaż, możesz odstawić na dalszy plan - Akre to gwarancja stolarki na najwyższym poziomie. Nasze listwy podłogowe naprawdę dają radę!