Panele podłogowe to najpopularniejszy w Polsce sposób wykończenia posadzki. Są tańszą alternatywa do klasycznych podłóg drewnianych, a przy tym możemy pozwolić sobie na bardzo dużą różnorodność wzorów i kolorów. Dziś podpowiemy, jakie listwy przypodłogowe wybrać, by nasza podłoga z paneli olśniła nawet najbardziej wymagających gości.
Zanim wybierzemy się na zakupy, pamiętajmy, że taka podłoga montowana jest w systemie pływającym, co znacząco wpływa na montaż listew przypodłogowych. Zapamiętaj, że w przypadku takiej podłogi listwy nie mogą być przyklejone, przymocowane na kołki do paneli podłogowych. Takie połączenie w przypadku podłogi pływającej doprowadzi do rozerwania łączenia, a także może skutkować odkształceniami samej podłogi (wybrzuszenie, rozejście się paneli). Listwy powinniśmy przymocować do ściany lub do podłoża pod panelami. Mimo tego zachęcamy do maskowania szczeliny dylatacyjnej panelami przypodłogowymi, gdyż nie tylko zamaskujemy to, czego nie powinni zauważyć nasi goście, ale także zaoszczędzimy wiele czasu, unikając gromadzącego się zanieczyszczeń w trudno dostępnych miejscach. Jakie listwy wybrać, by komponowały się z naszymi panelami?
Jeśli nasze panele imitują drewno, uwypuklają jego słoje i wprowadzają sielski nastrój do naszego wnętrza, warto zamontować listwy drewniane lub drewnopodobne. Z powodzeniem nawiążą do stylistyki wnętrza, przedłużą nam podłogę – co jest doskonałym rozwiązaniem w ciasnych i niskich pomieszczeniach.
Do białych paneli lub tych o interesujących jasnych fakturach polecamy listwy przypodłogowe w tym samym odcieniu. Wybierając listwy wykończeniowe do jasnych paneli, mamy większe możliwości w wyborze materiału, z którego są wykonane. Z powodzeniem zamontujemy listwy MDF, PCV lub z polistyrenu. Tu z pewnością będą królowały takie barwy jak: biały, beżowy, szarości, Właściciele ciemniejszych podłóg powinni wybierać listwy w odrobinę jaśniejszej kolorystyce niż panele podłogowe lub postawić na kontrast i odważnym, jasnym kolorem silnie zaakcentować wykończenie podłogi.
Warto pamiętać, że listwy przypodłogowe to nie tylko materiał i kolor. Planując wykończenie podłogi, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką formę będą miały nasze listwy. W eleganckich i klasycznych przestrzeniach z panelami imitującymi drewno sprawdzą się listwy o ciekawych żłobieniach i kształtach. Z kolei w pomieszczeniach minimalistycznych powinniśmy postawić na proste listwy przypodłogowe, bez zbędnych zdobników.
Czasami posiadacze winylowej podłogi zastanawiają się, czy w przypadku takiego rozwiązania również można zastosować listwy wykończeniowe. Oczywiście, że tak. Panele winylowe to rozwiązanie o wiele bardziej praktyczne i wytrzymałe niż klasyczne panele laminowane. Jednak pod względem dopasowania listwy przypodłogowej nie różnią się wieloma kwestiami. Powinniśmy nasze listwy dostosować do sposobu montażu takiej podłogi. Jeśli nasze panele winylowe zostały przyklejone, wtedy możemy wykończyć taką podłogę dowolną listwą przypodłogową. Jednak, jeśli panele zostały wykonane w systemie pływającym, wtedy wybierzmy – jak w przypadku paneli laminowanych – listwy montowane na ścianę lub do podłoża. Co do kolorystyki – dopasujmy ją kolorystyki paneli winylowych lub do własnych preferencji.
Odpowiednio dobrane panele to ozdoba każdej podłogi. Nie tylko zapewnią naszym posadzkom piękny wygląd, ale zadbają także o ich trwałość. Dlatego warto zainwestować w solidne i sprawdzone listwy wykończeniowe, które będą zachwycały swoją niezawodnością i pięknem przez wiele długich lat.
Polecane produkty