Krzywe ściany i listwy MDF

 

Często występującym problemem w montażu listew MDF wydawać się może krzywizna ścian. Szczególnie w starym budownictwie do czynienia mamy z falowaniem ściany, które na pierwszy rzut oka stwarza duży problem.

W takich sytuacjach nie trzeba rezygnować z eleganckich listew MDF. Odpowiedni montaż na klej oraz uszczelnienie akrylem wyrówna wszystkie niedoskonałości ściany. Przy listwach MDF o cieńszej grubości istnieje dodatkowo możliwość ich lekkiego wygięcia do krzywizny ściany, jeśli ta idzie po dużym łuku (wymagany jest jednak mocny klej montażowy).

Uszczelnianie to bardzo prosta czynność polegająca na wypełnieniu elastycznym białą masą szczelin pomiędzy listwami MDF a ścianą. Akryl można malować dlatego w przypadku ścian innych niż biel (akryl do uszczelniania zazwyczaj jest biały) można to również zamaskować farbą. Aby uniknąć pobrudzenia ściany czy listwy zastosować można zwykłą taśmę malarską.

Przy cięciu narożników zazwyczaj kąt 45 stopni będzie odpowiedni, tutaj ewentualną małą szczelinę również można zamaskować. Przy dużych odstępstwach warto zmierzyć kąt i według niego precyzyjniej dociąć listwy.

Do zamaskowania odprysków oraz narożników służy farbka korygująca w kolorze wybranych listew.

Listwa MDF czarna klejona do ściany