Trendy w listwach przypodłogowych - rok 2020

 

Listwy przypodłogowe razem z całym designem coraz piękniejszych wnętrz muszą odpowiadać na nowe standardy postawione przez branżę, ale i przez wymagania klientów. Jakie będą, a może już są wykreowane trendy w roku 2020?

Zacznijmy od technologii.

Coraz bardziej prestiżowe wnętrza wymagać będą użycia wysokiej jakości listew wykonanych z MDF. Dlaczego właśnie listwy MDF? Pozwalają one bowiem na bardzo estetyczne wykończenie poprzez przycinanie pod kątem, które eliminuje znane łączniki w listwach PCV. Wygląda to o wiele estetyczniej, poza tym dalej poszukiwane będą proste listwy o prostokątnym przekroju lub lekko zaokrąglone. Kolejną kwestią jest kolorystyka niedostępna w listwach z tworzywa.

Listwy PCV oczywiście też znajdą swoich zwolenników, głównie w białym kolorze. Są przecież używane od lat, proste w montażu i w niskiej cenie.

Kolorystyka

Listwy MDF można podzielić na lakierowane, gdzie kolor może być dowolny. Wystarczy wybrać go z palety RAL lub NCS. Oraz na oklejane, gdzie kolor jest definiowany z góry przez producenta. Oczywiście w opcji lakierowanej mamy możliwość dowolnej manipulacji kolorem we wnętrzu. Można dopasować kolor do mebli, płytek, drzwi, okien, parapetów itd. Posługując się paletą RAL dalej najbardziej potrzebnymi kolorami będą oprócz bieli RAL9003 kolory czerni i szarości: RAL9005, RAL9004, RAL7016, RAL7035, RAL7005, RAL7040, RAL7042, RAL7038, RAL7046 i inne.

Listwy MDF oklejane występują głównie w białym i czarnym kolorze.

Przypominamy - kolorem roku 2020 został wybrany klasyczny niebieski, do którego świetnie pasować będą czarne listwy przypodłogowe.

Wysokość/wymiary

Wysokość listwy przypodłogowej to sprawa dość indywidualna. Z jednej strony są zwolennicy minimalizmu preferujący listwy 6cm, inni z kolei szukają listew 8, 10, 12 a nawet 15cm.

Nadal dla mniejszych pomieszczeń zalecamy mniejsze listwy, dla dużych przestrzeni uniwersalną wysokością są listwy 8cm i 10cm.