Czy listwy przypodłogowe można malować?

Chcesz zmienić aranżację w Twoim mieszkaniu, odświeżyć wnętrze, ale obawiasz się, że dawne listwy przypodłogowe nie będą pasowały do nowej stylistyki? Nie musisz decydować się na ich demontaż, wystarczy, że pomalujesz posiadane listwy przypodłogowe na pożądany kolor! Jak to zrobić, by zadbać nie tylko o efekt estetyczny, ale nie zniszczyć naszych listew? Oto kilka pomysłów na szybką zmianę Twojego wnętrza!

Listwy drewniane – malowanie

Wiele osób nie wie, że listwy przypodłogowe można malować. Decydują się na demontaż starych listew, często niszcząc ścianę i elementy posadzki. Tymczasem, jeśli wybierzemy odpowiednie i solidne listwy przypodłogowe, możemy w kilka chwil odmienić ich wygląd. Bez kosztownych remontów, bez niepotrzebnego nieporządku.

Przede wszystkim musimy określić, z jakiego materiału została wykonana nasza listwa przypodłogowa. Do jej składu dopasujemy odpowiednią farbę. Jeśli wybraliśmy listwy drewniane, zaopatrzmy się nie tylko w farbę dedykowaną drewnianym powierzchniom, ale także grubo – i drobnoziarnisty papier ścierny. Przede wszystkim na początek musimy zedrzeć grubym papierem ściernym dawną warstwę listwy, wszelkie zabrudzenia i nieczystości. Następnie, aby zmatowić materiał, przetrzyjmy listwę drobnoziarnistym papierem. W ten sposób farba do drewna, którą wybraliśmy, będzie lepiej trzymała się podłoża. Tak przygotowaną drewnianą listwę możemy pomalować na wybrany przez nas kolor. Najlepiej, gdy takie listwy pomalujemy co najmniej 2 razy, w odstępie 15-16 godzin. Wtedy unikniemy niepotrzebnych prześwitów.

Malowanie listwy MDF

MDF to najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się listwy przypodłogowe. Wiele osób obawia się malować farbą tak wykonane maskownice, listwy, gdyż błędnie uważają, że taka listwa napuchnie lub farba spłynie po jej powierzchni. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrana farba może nadać naszym listwom MDF nowe życie! Najlepiej, kiedy wybierzemy farby akrylowe, olejne czy alkidowe. Nie tylko zadbają o trwałość naszej listwy, ale i skutecznie ją zaimpregnują. Ważne, by takie farby nakładać cienką warstwą, najlepiej małym pędzlem lub wałkiem z gąbką, które równomiernie rozprowadzą naszą farbę.

Malowanie listew plastikowych

Posiadasz listwy z tworzyw sztucznych? Je także możesz odmienić w kilka chwil! Jeśli zamontowałeś listwy przypodłogowe wykonane z PCV lub polistyrenu, musisz wiedzieć, że takie elementy również możesz pomalować! Najlepiej, gdy wybierzesz farby dedykowane tworzywom sztucznym. Świetnie sprawdzą się tutaj farby akrylowe, także te w sprayu oraz lateksowe. Zrezygnuj z malowania farbami wodnymi, które mogą pozostawić na listwie nieestetyczne zacieki, a także szybko odpadną od plastikowej powierzchni. Nie zapomnij, że farbą lateksową lub akrylową możesz pomalować także styropianowe listwy przypodłogowe.

Malowanie listew przypodłogowych

Skoro już wiemy, jak malować poszczególne listwy, nadszedł czas na wybór odpowiedniego koloru. Jaką farbę wybrać? Czym się kierować? Już spieszymy z odpowiedzią!

Wielu dekoratorów wnętrz poleca dobranie farby do koloru podłogi. Listwa przypodłogowa stanie się wtedy naturalnym jej przedłużeniem. Takie rozwiązanie polecane jest do wąskich i ciasnych pomieszczeń, gdyż optycznie poszerzy nam pokój. Z kolei do wnętrz odwołujących się do natury, jak styl boho czy rustykalny, idealnie dopasujemy beże, biele i farby podkreślające drewno naszych listew. Białe listwy sprawdzą się także w minimalistycznych wnętrzach, a także tych nawiązujących do klasycznej elegancji. Dla odważniejszych aranżacji polecamy kontrastowe połączenia. Do białej podłogi wybierzmy ciemniejszą farbę, którą pomalujemy nasze listwy, np. grafit, granat lub butelkową zieleń. Tak wyróżniająca się listwa przypodłogowa wprowadzi do wnętrza powiew świeżości, energię. Na koniec warto dodać, że malowanie listwy nie musi spełniać funkcji jedynie estetycznej. Jeśli fragment naszej listwy przypodłogowej zbyt mocno się zarysował lub widzimy na niej przebarwienia, wystarczy, że dobierzemy odpowiedni kolor i zamalujemy pędzelkiem niewielkie ubytki. Unikniemy kosztownej wymiany paneli, a także niepotrzebnego stresu.

Jak widzimy, nawet najdawniejszą aranżację możemy szybko zmienić. Wystarczy kilka pociągnięć pędzlem, by nasze listwy odzyskały dawny blask, a wnętrze zmieniło się nie do poznania. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Polecane produkty

Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Biała listwa przypodłogowa w wymiarach: 60/80/100/120mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 8

Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 8

Biała listwa przypodłogowa w wymiarach: 100/120mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Biała maskownica rur, osłona kątowa, obudowa MDF model BASE 3

Biała maskownica rur, osłona kątowa, obudowa MDF model BASE 3

Maskownica do rur i innych elementów. Piękny biały kolor pasuje do każdego wystroju. Sprzedawana w odcinkach 2m....
Biała opaska drzwiowa /  listwa wykończeniowa MDF - model BASE

Biała opaska drzwiowa / listwa wykończeniowa MDF - model BASE

Opaska drzwiowa MDF. Maskownica futryny, ościeżnicy drzwi. Kolor biały. Cena za 1 komplet. ...