Nie tylko wybór doskonałych listew przypodłogowych czy ich odpowiedni montaż stanowią źródło aranżacyjnych sukcesów. Należy również zadbać o ich właściwe wykończenie, uszczelniając i wypełniając ewentualne szczeliny. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić.
Podczas montażu listwy zasłaniającej szczelinę dylatacyjną możemy spotkać się z sytuacją, gdy między dwoma elementami sztukaterii powstanie niewielka przestrzeń, zwana szczeliną. Jest to niezwykle częsty widok szczególnie w narożnikach, gdzie trudno jest o nieskazitelne zamontowanie wąskich i specyficznych elementów. Także samo łączenie między krzywą ścianą a listwą należy odpowiednio wykończyć.
O czym warto pamiętać, zanim wykonamy uszczelnienie?
Przede wszystkim po montażu listew należy odczekać około 24 godzin, czekając, aż klej montażowy się utwardzi, a spoina stwardnieje. W przeciwnym razie nawet zastosowanie doskonałej jakości produktów nie uchroni nas od ponownych pęknięć i powstawania mimo wszystko szczelin między listwami.
Warto również wspomnieć, że szczególnie w przypadku wykończenia łączenia listwy ze ścianą należy wybrać materiał, który zadba o doskonałą „pracę” ściany i podłogi, tj. będzie na tyle elastyczny, by absorbował ruch spoiny.
Nie bez znaczenia jest również przygotowanie podłoża pod uszczelnienie. Listwa powinna być dokładnie oczyszczona z zabrudzeń, możemy w tym celu zastosować delikatny papier ścierny. Następnie należy pozostałe elementy sztukaterii, podłogę oraz ścianę zabezpieczyć taśmą malarską, Na koniec należy przygotować niezbędne narzędzia:
Na rynku znajdziemy kilka sprawdzonych produktów, które są proste w stosowaniu i zapewniają doskonałe wypełnienie szczeliny w listwach przypodłogowych. Zdecydowana większość z nich to produkty oparte na akrylu.
Akrylowanie szczelin i łączeń to z pewnością najtańsze i szybkie rozwiązanie, by zamaskować przestrzenie między listwami czy w narożnikach. Dopasujmy jego kolor do naszych listew, ale jeśli posiadamy produkty w nietuzinkowych kolorach, to warto pamiętać, że akrylowe uszczelniacze można z łatwością przemalować na dowolny kolor. Dlatego też są to najpopularniejsze rozwiązania stosowane od lat przy pracach wykończeniowych. W kilka chwil zyskujemy nie tylko doskonały wygląd i trwałość listew przypodłogowych, ale dbamy w prosty sposób o harmonijną aranżację wnętrza.
Możemy wybrać zarówno wygodne akryle do stosowania w pistoletach na silikon, jak i kit do parkietu czy masę akrylową nakładaną szpachelką. Oczywiście najwygodniejsze jest użycie kartusza.
Na koniec, należy poczekać, aż masa akrylowa wyschnie ( informacje o czasie schnięcia znajdziemy na opakowaniu), a potem możemy przystąpić do malowania spoiny. Najlepiej, kiedy wybierzemy farbkę akrylową/ korektor akrylowy dedykowane listwom przypodłogowym. Produkty te doskonale sprawdzą się w przypadku delikatnego i niewielkiego kamuflażu niedoskonałości listwy przypodłogowej.
Polecane produkty