Listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem większości pomieszczeń. Nadają wnętrzu estetycznego wyglądu. Choć na co dzień zazwyczaj nie zwracamy na nie zbyt dużej uwagi, należy pamiętać, aby regularnie je czyścić i pielęgnować. Na listwach przypodłogowych często gromadzi się sporo kurzu i brudu. Podczas sprzątania nie zapominajmy o ich czyszczeniu.
Listwy przypodłogowe na co dzień nie rzucają się w oczy, jednak pełnią bardzo ważną funkcję w każdym pomieszczeniu, w którym położone są panele. Miejsce, w którym kończą się panele, a zaczyna ściana, wygląda bardzo nieestetycznie. Na ratunek przychodzą listwy przypodłogowe, które w prosty i estetyczny sposób przysłaniają te brzydkie szczeliny. Chronią także krawędzie paneli przed zniszczeniem, a także zasłaniają szczeliny, w których szybko i łatwo mógłby gromadzić się kurz, trudny do usunięcia.
Kurz bardzo szybko osadza się nie tylko na meblach, ale także na listwach przypodłogowych. Mimo że na co dzień nie rzucają się one w oczy, bo np. są przysłonięte kanapą lub meblami, nie należy zapominać o ich czyszczeniu. Zgromadzony na nich kurz może zaburzać estetykę całego pomieszczenia. Aby usunąć z nich kurz, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Dzięki mokrej ściereczce kurz przykleja się do niej i w mgnieniu oka znika z listew. Nie należy jednak zbytnio ich namaczać, aby nie wsiąknęły wody i nie zniekształciły się. Następnie, listwy należy przetrzeć drugi raz, tym razem suchą ściereczką. W tym procesie ważna jest również sama ściereczka. Powinna być ona miękka, aby nie uszkodzić listew przypodłogowych. Efekt możemy wzmocnić, zwilżając lekko ściereczkę np. płynem do podłóg, aby nie tylko je wyczyścić, ale także nadać im blasku i świeżości.
Nie należy czyścić listew zbyt mokrą ściereczką. Narażanie listew na wilgoć może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Może to spowodować ich spuchnięcie, a tego procesu nie da już się cofnąć. W takim przypadku potrzebna będzie ich wymiana na nowe. Często popełnianym błędem jest także używanie zbyt szorstkiej lub ostrej ściereczki, która może porysować listwy i zostawić na nich nieestetyczne ślady. Porysowane listwy przypodłogowe, zamiast dodać klasy i elegancji pomieszczeniu, będą je tylko szpecić. Podczas czyszczenia listew zadbaj o odpowiednią wilgotność i miękkość ściereczki.
Wiele osób decyduje się także na usunięcie kurzu w listew za pomocą odkurzacza. Jeśli posiadasz małą, miękką końcówkę, która nie porysuje listew, możesz sprawdzić, czy ten pomysł sprawdzi się również u Ciebie. Musisz jednak sprawdzić najpierw, jakie włosie posiada mała szczotka w Twoim odkurzaczu. Często jest ono twarde, czasami zbyt twarde, aby bez ryzyka zarysowania usunąć z listew kurz. Jeśli szczotka ma miękkie włosie, możesz ją bez obaw używać. Ta metoda może sprawdzić się w trudno dostępnych miejscach, do których trudno sięgnąć ręką. Dzięki długiej róże odkurzacza możemy dostać się w trudno dostępne miejsca, np. do listew znajdujących się za kanapą czy meblami.
Z listwami przypodłogowymi powinniśmy obnosić się delikatnie. Nie trzeba dużo, aby je uszkodzić. Dużo zależy też także od materiału, z którego są one wykonane. Przykładowo, płyty MDF są bardzo trwałe, więc można przetrzeć je wilgotną ściereczką, następnie suchą i będą wyglądać jak nowe. W przypadku np. listew drewnianych warto zastosować preparat o działaniu pielęgnacyjnym i ochronnym.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak dbać o listwy przypodłogowe w swoim domu!
Polecane produkty