Jak schować kable w listwie przypodłogowej?

Dziś w niemal każdym domu znajdziemy wiele urządzeń elektronicznych. W salonie lub jadalni możemy zauważyć wiszące telewizory, konsole do gier czy piękne lampy. Z kolei w kuchni znajdziemy całą gamę urządzeń kuchennych. Wszystkie te przedmioty posiadają okablowanie, które często nieestetycznie leży na podłodze czy zwisa ze ścian. Tu z pomocą przychodzą listwy przypodłogowe. W dzisiejszym wpisie omówimy, w jaki sposób zamaskować okablowanie doskonałą sztukaterią.

Jak zamontować listwy maskujące kable?

Nie tylko liczne sprzęty sprawiają, że niekiedy nasze podłogi stają się istnym labiryntem kabli. Często wpływ na taką sytuację ma przestarzała lub niedostosowana instalacja elektryczna. Niewystarczająca ilość gniazdek sprawia, że potrzebujemy przedłużaczy, zbyt wysoko umiejscowione gniazdko elektryczne także może sprawić, że ze ściany będą zwisały niemiłe dla oka kable. Z tego też względu listwy przypodłogowe, które maskują okablowanie stanowią obowiązkowy element wykończenia biur. Co więcej, tak widoczna instalacja elektryczna może stanowić zagrożenie dla domowników. Jeśli w naszym domu przebywają małe dzieci czy zwierzęta, listwa przypodłogowa może ochronić je przed niebezpiecznym kontaktem z prądem elektrycznym. Jak widzimy, listwy przypodłogowe to produkty o szerokim zastosowaniu. Jak jednak zamontować listwę, by odpowiednio i estetycznie zamaskować kable?

Listwy maskujące czy maskownice to produkty, które zazwyczaj posiadają specjalne ukryte po wewnętrznej stronie wyżłobienie, które przeznaczone jest do tego, by schować w nim kable. W zależności od grubości przewodów możemy dopasować rozmiar szczeliny czy listwy do naszych potrzeb. Warto wspomnieć, że także w listwach MDF, czyli drewnopochodnych, możemy samodzielnie wywiercić specjalne otwory na kable. Jednak większość fachowców stwierdza, że w niewprawionych rękach taka modyfikacja listwy może wiązać się z jej uszkodzeniem, wypaczeniem czy zniszczeniem także zewnętrznej powłoki. Dlatego osobom niezwiązanym z branżą budowlaną polecamy gotowe rozwiązania, np. maskownice, które znajdą Państwo w sklepie Akre. Taką listwę maskującą okablowanie należy potem zamontować za pomocą kleju montażowego lub w przypadku listwy PCV na kołki montażowe. Jeśli posiadamy zbyt małą ilość gniazdek lub instalacja wisi za wysoko, możemy uzupełnić wnętrze o listwy przypodłogowe z wbudowanym gniazdkiem. W ten sposób zadbamy o odpowiednią ilość wejść, schowamy kable i zadbamy o estetyczny wygląd pomieszczenia.

Jak widzimy, istnieje wiele rozwiązań, które pomogą nam uporządkować niesforne kable i zadbać o doskonałe i estetyczne wnętrze.