Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Jeśli jesteś w trakcie remontu mieszkania, to zapewne wiesz, że wielkimi krokami przychodzi wykończeniówka. Są to ostatnie szlify sprawiające, że pomieszczenia stają się jednolite i wyjątkowe. Nie zawsze jednak potrzebujemy do nich fachowców, ponieważ część prac możemy z powodzeniem wykonać sami. Podobnie sytuacja ma się z kładzeniem listew, które są praktycznie niezbędnym elementem każdej podłogi. Jak wykonać to poprawnie i uniknąć dodatkowych kosztów robocizny?

Jak montować listwy przypodłogowe?

Zawsze przystępujemy do montowania listew po całkowitym położeniu podłogi. Jest to ostatni etap wieńczący wszystkie prace wykończeniowe w mieszkaniu. Unikaj także malowania w miejscach, które mają być zakryte listwą. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie podłogi oraz ścian, jednak pełnią także funkcje czysto estetyczne. Jeśli będziesz postępować zgodnie ze wszystkimi radami - zamontujesz swoje listwy bez większych problemów, unikając przy tym błędów mogących wywołać uszkodzenia mechaniczne.

Montaż listew przypodłogowych powinien być w pełni dopasowany do posiadanego rodzaju listew, jakie wybrałeś do swojego mieszkania. W zależności od tego, na jakie się zdecydowałeś - zmienić się może technika montażu. Przed przystąpieniem do niezbędnych czynności, zapoznaj się z informacjami opisującymi Twoje listwy przypodłogowe. Jeśli znalazłeś odpowiadającą Ci technikę, musisz zaopatrzyć się w niezbędne produkty montażowe.

Coraz rzadziej przykręca się listwę, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia kabli. Najczęściej montuje się je na klej, jednak do tego typu działania potrzeba zdecydowanie większej ilości wprawy i precyzyjności, ponieważ po przyklejeniu i zamocowaniu listwy, nie będzie odwrotu. W ten sposób też zaoszczędza się wiercenia otworów w ścianach, jednak istnieje ryzyko pobrudzenia klejem całej ściany i konieczności ponownego malowania.

Ewentualną ostatnią opcją, na jaką możesz się zdecydować, jest zakupienie specjalnej taśmy, która pozwoli Ci przymocować listwę do podłogi i zminimalizować prawdopodobieństwo zabrudzenia ściany lub wwiercania się w nią. Jest to jednak najmniej popularny montaż listew przypodłogowych. Jednak dzięki temu unikniesz jakiegokolwiek zniszczenia ściany.

Montaż listew przypodłogowych na klej

Przede wszystkim najważniejszy jest zakup odpowiedniego kleju, który musi być przeznaczony do stosowania z określonym typem listew przypodłogowych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wybierając słaby lub wątpliwej jakości klej montażowy, narażasz siebie na przymus ponownego klejenia, a na tym ucierpi nie tylko sama farba. Do montażu za pomocą kleju niezbędna jest pewna i stanowcza ręka.

Zastanawiając się nad tym, jak zamontować listwy przypodłogowe PCV, powinieneś skupić się także na jakości swojej ściany i do niej dobrać technikę nakładania produktu na listwę. Nie ma jednej, dobrej metody - wszystko zależy od warunków, jakie posiadasz. Najpierw przyłóż listwę, przymierz i zaznacz, w jakim miejscu chcesz, aby została zamontowana. Listwa powinna dokładnie stykać się ze ścianą. Jeśli sprawdziłeś dokładnie swoje ściany i wszystkie są równe, to nakładaj produkt za pomocą wyciskacza punktowo do kartuszy.

W przypadku, gdy nie są gładkie, to aplikuj zygzakiem. Zawsze od wewnętrznej strony listwy. Ma to zapobiec odklejaniu się poszczególnych fragmentów i elementów, a dodatkowo sam klej o wiele lepiej zwiąże, jeśli dobierzesz odpowiednią technikę pracy. Po dociśnięciu listwy do ściany - gotowe. Teraz przede wszystkim stosuj się do instrukcji, którą producent podał na opakowaniu. Jeśli chcesz jak najlepiej zamontować listwy podłogowe, to wybieraj klej montażowy z wyższej półki cenowej, dzięki któremu będzie Ci łatwiej prawidłowo przeprowadzić cały proces.

Jeśli montaż listew przypodłogowych to dla Ciebie nowość, to wybierz klej jednoskładnikowy, ponieważ nie wymaga on od Ciebie mieszania jakichkolwiek komponentów. Za pomocą kleju o takich właściwościach, z łatwością przystąpisz do pracy, ponieważ po otwarciu będzie od razu gotowy do nakładania. Warto, abyś zwracał uwagę i wybierał kleje o właściwościach elastycznych, ponieważ bardzo dobrze przymocują Twoją listwę do ściany, nawet jeśli nie będzie idealnie równa.

Jak zamontować listwy przypodłogowe drewniane?

Montaż listew przypodłogowych wykonanych z drewna jest bardzo łatwy i przyjazdy wszystkim niedoświadczonym lub domowym monterom. Na samym początku zadbaj o docięcie wszystkich listew, ponieważ drewniane modele są zwykle sprzedawane w długościach 2-3 metry. Jeśli chcesz prawidłowo zamontować listwy podłogowe, to odpowiednie dobranie wszystkich parametrów to podstawa. Listwa powinna pasować nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim wymiarami, abyś mógł cieszyć się estetyczną osłoną ściany.

Drewniane listwy przypodłogowe mają to do siebie, że także wymagają kleju montażowego, jednak odpowiednio dobranego, ponieważ tylko taki zapewni największą trwałość. Innym produktem może być pianka poliuretanowa - jednak wybór należy w pełni do Ciebie. Najważniejszym zadaniem jest utrzymanie listew podłogowych przez lata w jednym miejscu. Zaleca się, aby w pomieszczeniu, w którym będzie się odbywać montaż listwy przypodłogowej, zostawić na ścianie, od dołu niepomalowany pasek. Powinien on wynosić równowartość wysokości listwy, którą wybrałeś do pomieszczenia. Dlaczego? Ponieważ klej najlepiej zwiąże z tynkiem, a sama farba nie gwarantuje dobrej przyczepności. W konsekwencji spowoduje odpadanie listew przypodłogowych.

Jeśli wszystko masz już przygotowane, włącznie z docięciem wszystkich elementów, to możesz przejść do montażu listwy. Klej należy aplikować za pomocą pistoletu, który jest taki sam, jak te przeznaczone do silikonu. Możesz wybrać sposób, w jaki będziesz się posługiwać klejem, ponieważ możesz nałożyć po wewnętrznej stronie kropkami lub w sposób ciągły. Wszystko zależy od gładkości Twoich ścian, tak samo, jak w przypadku montażu listew na klej.

Punktowe aplikowanie sprawdzi się w przypadku równej ściany, jednak jeśli zawiera jakąkolwiek krzywiznę, to zdecyduj się na sposób ciągły lub falowany. Uważaj, aby nie nanieść dużej ilości produktu, ponieważ po dociśnięciu do ściany może wypłynąć od góry i od dołu listwy - całkowicie brudząc ścianę i panele.

Jak montować listwy przypodłogowe MDF?

Listwy przypodłogowe MDF można swobodnie montować na klipsy, które również będą dobrze trzymały całą konstrukcję przy ścianie. Należy pamiętać, że zanim zacznie się montaż listew MDF, te należy przymierzyć i sprawdzić, czy w pełni przylegają do podłogi i ściany. Jeśli zdarzyło się tak, że nie przylegają, to zaznacz dokładnie wgłębienia ściany i mocujesz w nich klipsy.

Najważniejsze, aby uniknąć wolnej przestrzeni między listwą MDF a ścianą. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie miejsca, gdzie mają się ostatecznie znajdować klipsy. Bardzo istotne jest dokładne wywiercenie otworów w zaznaczonych miejscach. Mocujesz zatrzask kołkami montażowymi, a tę samą czynność wykonaj mocując następne klipsy.

Drugim sposobem na montaż listew przypodłogowych MDF jest montaż klejem. Jeśli nie jesteś zainteresowany mocowaniem klipsami i kołkami montażowymi to rodzaj MDF świetnie trzyma się klejony klejem. Przystępując do montażu listew przypodłogowych MDF, rozejrzyj się za odpowiednimi produktami, które nadają się pod montaż listew MDF. Na wysokości listwy wykonaj prostokątne nacięcie i za pomocą kleju przymocuj listwę MDF do ściany. Należy pamiętać, aby przed wszystkimi czynnościami usunąć farbę ze ściany i ją zagruntować, ponieważ kleje wiążą z tynkiem i w ten sposób utrzymują listwę w miejscu.

Montaż listew przypodłogowych MDF jest niezwykle wygodny, a dodatkowo unikając wiercenia, nie ryzykujesz naruszeniem kabli znajdujących się w ścianie. Nie tylko będą pasować do całego wnętrza, ale także z pomocą tak zamocowanej listwy MDF zabezpieczysz swoje panele oraz wszystkie krawędzie przy ścianach.

Montaż cokołów przypodłogowych

Cokoły są to zdecydowanie większej wysokości listwy, które mogą występować w wielu różnych kształtach. Montaż listew przypodłogowych zwanych cokołami przebiega podobnie jak w przypadku mocowania klasycznej listwy PCV lub MDF. Kleić trzeba zawsze od wewnętrznej strony i docinać listwę do wielkości pomieszczenia. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zagruntowanie i przymierzenie listew przypodłogowych, aby zgrywały się ze ścianą i odpowiednio do niej przylegały. Dobrze, jeśli podłoga również jest prosta, ponieważ listwy będą naturalnie się na niej opierać.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie - jak zamontować listwy przypodłogowe. Zawsze dobieraj takie pasujące do wnętrza i od renomowanych producentów, którzy tworzą produkty z najwyższej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Zanim zabierzesz się za sam montaż listwy przypodłogowej, pamiętaj o zakupie odpowiednich elementów, a produkt nakładaj metodą ciągłą lub kropkami po wewnętrznej stronie. Przy klipsach ważne jest prostokątne nacięcie, które pomoże Ci montować całość przy ścianie. Jesteśmy pewni, że z tak dokładnie i skrupulatnie zamontowaną listwą Twoja podłoga będzie wyglądać nieskazitelnie. Życzymy powodzenia!

Polecane produkty

Zestaw klipsów dla listew MDF oklejanych BASE- 25 szt.

Zestaw klipsów dla listew MDF oklejanych BASE- 25 szt.

Klips montażowy do listew MDF serii BASE (oklejanych). Zapewnia szybki montaż i demontaż listew przypodłogowych. Sprzedawane na paczki 25 ...
Klej do listew przypodłogowych MDF

Klej do listew przypodłogowych MDF

Klej do montażu listew przypodłogowych MDF. Zużycie kleju zależy od wysokości montowanej listwy, montażysty (średnio przyjąć można 1 opak....
Listwa przypodłogowa MDF PREMIUM - model LIZA

Listwa przypodłogowa MDF PREMIUM - model LIZA

Listwa lakierowana PREMIUM to najwyższa jakość na rynku Kolor i wymiar do wyboru. Bezpieczna wysyłka kurierska. Sprzedawana w odcinkach...
Listwa przypodłogowa MDF PREMIUM - model SOFI

Listwa przypodłogowa MDF PREMIUM - model SOFI

Listwa przypodłogowa MDF klasy PREMIUM zaokrąglona od góry. Polecamy białe, szare, antracytowe i czarne listwy przypodłogowe MDF. Najwyż...
Czarne listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Czarne listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Listwa przypodłogowa w wymiarach: 60/80/100/120mm. Kolor czarny mat. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysy...
Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 8

Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 8

Biała listwa przypodłogowa w wymiarach: 100/120mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Białe listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Biała listwa przypodłogowa w wymiarach: 60/80/100/120mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Imitacja szary beton listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Imitacja szary beton listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Imitacja betonu, listwa przypodłogowa - 60/80mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Srebrne, imitacja aluminium listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Srebrne, imitacja aluminium listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Aluminiowa/srebrna listwa przypodłogowa 8cm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Drewno dąb klasyczny listwa przypodłogowa MDF 10cm model BASE 3

Drewno dąb klasyczny listwa przypodłogowa MDF 10cm model BASE 3

Listwa przypodłogowa dąb w wymiarze 100mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Grafitowa, antracytowa listwa przypodłogowa MDF 8cm model BASE 3

Grafitowa, antracytowa listwa przypodłogowa MDF 8cm model BASE 3

Antracytowa/grafitowa listwa przypodłogowa w wymiarze 80mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka....
Czarna listwa przypodłogowa MDF 12cm model BASE 8

Czarna listwa przypodłogowa MDF 12cm model BASE 8

Czarna, ozdobna listwa przypodłogowa w wymiarze 120mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Imitacja jasny beton listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Imitacja jasny beton listwy przypodłogowe MDF model BASE 3

Imitacja jasnego betonu, listwa przypodłogowa - 80mm. Sprzedawana w odcinkach 2m. Cena za metr. Szybka i bezpieczna wysyłka. ...
Słupek łącznik oklejanej listwy przypodłogowej MDF serii BASE biały

Słupek łącznik oklejanej listwy przypodłogowej MDF serii BASE biały

Uniwersalny słupek łączący do narożników wewnętrznych i zewnętrznych lub do wykonania zakończeń. Do białych listew MDF. Wymiar: 155x20x20m...
Słupek - łącznik lub zakończenie listwy przypodłogowej MDF serii BASE czarny

Słupek - łącznik lub zakończenie listwy przypodłogowej MDF serii BASE czarny

Uniwersalny słupek łączący do narożników wewnętrznych i zewnętrznych lub do wykonania zakończeń. Do czarnych listew MDF. Wymiar: 155x20x20...