Odpowiedni montaż listwy przypodłogowej to nie tylko dbałość o estetykę, ale także kwestia wpływająca na solidność zakupionych przez nas listew, jak i na ich żywotność. By cieszyć się długo doskonałym maskowaniem szczeliny dylatacyjnej czy uzupełnieniem podłogi, należy właściwie i precyzyjnie zamontować tę sztukaterię. Które sposoby i produkty sprawdzą się w każdym domu? Lepiej jest przykleić listwę na klej czy może użyć do montażu kołków? Na te pytania, drogi czytelniku, znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Wybór kołków to sposób, który polecany jest w przypadku, kiedy chcemy jedynie czasowo danymi listwami wykończyć podłogę. Podczas przeprowadzki czy zmiany mieszkania łatwo można rozdzielić takie listwy, by wykorzystać je w nowym lokum. Jeśli jednak szukamy trwałych rozwiązań, warto zastosować specjalistyczne kleje do listew przypodłogowych, które zapewniają solidny i szybki montaż. Jednak ich skład oraz właściwości należy dopasować do materiału, z którego została wykonana listwa. Który klej sprawdzi się w niezwykle popularnych listwach PCV lub tych wykonanych z polistyrenu.
Maskownice, listwy to sztukateria, która została stworzona z polichlorku winylu, czyli syntetycznego polimeru. Do takich sztucznych materiałów należy wybierać klej, który posiada zbliżone właściwości. Często możemy spotkać kleje do PCV, które są wyprodukowane z samo gasnącego polichlorku winylu czy ich skład opiera się na bazie innych polimerów, w tym hybrydowych, jak np. poliuretan zmodyfikowany silanem. Co osiągamy dzięki takiemu produktowi? Niezwykle silną wstępną siłę klejenia. To ważne, ponieważ listwy PCV czy z polistyrenu nie wymagają długiego montażu, są lekkie, więc łatwo je dopasować do podłoża. W ten sposób, dzięki polimerom w składzie kleju szybko przymocujemy nasze listwy przypodłogowe, ale również możemy w łatwy i sprawny sposób połączyć z sobą dwie maskownice czy sztukaterię z PCV.
Współczesne kleje do listew przypodłogowych z tworzyw sztucznych są także, mimo złożonego chemicznego składu, produktami bezwonnymi, ponieważ w wielu tego typu rozwiązaniach nie stosuje się rozpuszczalników. Po wyschnięciu można łatwo je pomalować farbą do tego rodzaju rozwiązań maskujących, by np. zakryć punkt łączenia listew. Jakie jeszcze oferują zalety?
Jednak nie tylko w naszych domach można spotkać nowoczesne listwy przypodłogowe stworzone z tworzyw sztucznych. Wiele osób ceni sobie naturalne aranżacje, więc wybierają drewniane lub drewnopochodne rozwiązania maskujące. Jak zamontować naturalne listwy, by drewno dobrze trzymało się podłoża, które produkty wybrać?
Wiele osób poleca kleje montażowe dyspersyjne. Są to specjalistyczne rozwiązania, które coraz częściej możemy zauważyć w warsztatach stolarskich. Są to płynne kleje, których bazę stanowi woda. Jednak ich konsystencja nie jest silnie rozwodniona, lecz plastyczna. Po jej wyparowaniu klej przybiera formę stałą, uprzednio doskonale dopasowując się do ściany. Dzięki temu już po chwili uzyskujemy doskonale spojoną listwę przypodłogową, która schnie w pełni w ok. dobę. Jakie jeszcze cechy wymieniają zwolennicy tego sposobu klejenia listew MDF?
Jest to jednak rozwiązanie wymagające od nas dużej wprawy, ponieważ nie jest tak łatwo nałożyć równomiernie płynną masę, by uniknąć jej zbrylania czy zagęszczenia w nieodpowiednich miejscach. Dlatego też warto pamiętać o klejach montażowych w wygodnych pastach i w już gotowych do użycia w kartuszu.
Jeśli trudno jest nam jednoznacznie wybrać odpowiedni klej, zawsze możemy sugerować się opisami produktu. Producenci wskazują w nich zastosowanie kleju do odpowiednich listew przypodłogowych. Można również kupić uniwersalne kleje montażowe, jednak jeśli mamy możliwość wyboru precyzyjnych środków, warto zainwestować w dedykowane produkty.
Polecane produkty