Jaki kolor listew przypodłogowych do białych drzwi?

Doskonale dobrana listwa przypodłogowa może sprawić, że nie tylko zadbamy o doskonale zabezpieczone podłogi i ściany, ale również o nietuzinkowy i stylowy wygląd pomieszczenia. O ile, wybranie materiału, z którego wykonana jest nasza listwa, nie stanowi problemu, o tyle wiele osób nie wie, który kolor listwy wybrać. Dziś podpowiemy, jak dopasować przypodłogowe listwy do białych drzwi. Doradzimy, które rozwiązania sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu.

Listwy przypodłogowe – do czego dobierać?

Wiele osób dopasowuje listwy do aranżacji swoich mieszkań i domów. Prześledźmy poszczególne i najpopularniejsze style wnętrzarskie, by na ich podstawie pomóc wybrać idealne, praktyczne, ale i estetyczne rozwiązania.

  • Styl minimalistyczny.

Białe drzwi to częsty wybór w mieszkaniach minimalistycznych. Może warto do takich wnętrz dopasować równie oszczędne listwy przypodłogowe? Biel takiej sztukaterii podkreśli kolor ościeżnicy i drzwi. W ten sposób już od pierwszego spojrzenia każdy gość zauważy tę korespondencję listew z kolorystyką drzwi. Jeśli postawiliśmy na białe i nowoczesne drzwi, warto wybrać listwy wykonane m.in. z PCV. Wtedy również materiał podkreśli ich współczesne oblicze. Jeśli nasze minimalistyczne drzwi wykonane są z drewna, eksponują białe słoje, warto wybrać również listwy drewnopochodne, np. z MDF czy po prostu drewniane wykończenie podłóg. Osoby łączące styl minimalistyczny z industrialnym mogą wybrać listwy wykonane z niezwykle innowacyjnych materiałów jak np. metal. One również podkreślą surowość, a kontrast podkreśli nasz oszczędny styl, ale również innowacyjność aranżacji.

  • Styl rustykalny.

W wiejskich i przytulnych stylizacjach również wykorzystuje się białe drzwi i biel ościeżnic. Najczęściej, by podkreślić sielskość, montuje się drewniane drzwi, które nawiązują do starodawnej stylistyki. Tu, jak w przypadku listew do wnętrza minimalistycznego, możemy wybrać białe listwy z drewna lub MDF. Jednak wiele osób nie chce, by wiejskie aranżacje nadmiernie rozjaśniła biel. Decydują się wtedy na sztukaterię w kolorze drewna, z okleiną imitującą słoje drewna. Wybierzmy brązy, zarówno te delikatne, jak i ciemniejsze odcienie. Nadal będą one korespondować. Paradoksalnie intensywne listwy wyeksponują właśnie białe drzwi, które będą zdecydowanie wyróżniały się na tle rustykalnego wnętrza.

 

  • Styl skandynawski.

Scandi, styl pochodzący z północnych rejonów Europy, wkradł się na stałe do serc Polaków. Uwielbiamy jego przytulność połączoną z harmonią i delikatnym drewnem. Polacy zakochali się w beżach i bielach tego stylu, dlatego też w swoich skandynawskich wnętrzach montują białe drzwi. Tu możemy czerpać z obu stylów, które omówiliśmy powyżej. Z jednej strony powinniśmy eksponować drewno, tak uwielbiane przez Skandynawów, z drugiej strony hygge – styl życia, łączący się z tym stylem, namawia do oszczędnego i harmonijnego organizowania przestrzeni. Warto wtedy spojrzeć na wnętrze. Jeśli dominuje w nim jedynie biel, drewnopochodne listwy imitujące drewno mogą okazać się doskonałą przeciwwagą dla takich aranżacji. Z kolei białe listwy doskonale sprawdzą się w skandynawskich wnętrzach, w których umieściliśmy już wiele drewnianych odniesień, np. stoją drewniane meble.

Wybór właściwych listew nie należy do najcięższych, jeśli pamiętamy o jednej najważniejszej zasadzie: wszędzie liczy się umiar i korespondencja stylów. Nawet najpiękniejsza listwa przypodłogowa w towarzystwie niedopasowanych dodatków czy elementów wnętrza może okazać się estetyczną porażką.