Wybór odpowiednich listew przypodłogowych to nie tylko kwestia ich solidności, wytrzymałości materiałów, ale również decyzja dotycząca ich estetyki. To, który rodzaj wykończenia naszej listwy wybierzemy, wpłynie na wygląd podłogi i ściany, ale także na na całą aranżację wnętrza. W dzisiejszym wpisie doradzimy, które listwy MDF wybrać, by cieszyć się ich długą żywotnością oraz pięknym designem.
Listwy przypodłogowe wykonane z tworzywa drewnopochodnego to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie na zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej, instalacji elektrycznej czy wystających kabli. Obecnie na rynku znajdziemy niezwykle popularne listwy przypodłogowe lakierowane. Niewątpliwą ich zaletą są szerokie możliwości montażowe. Z łatwością możemy dopasować kolor i odcień listwy do koloru ściany czy podłogi. W ten sposób możemy uzupełnić naszą aranżację w harmonijny sposób. Listwy lakierowane z MDF możemy również zamówić w kolorze dopasowanym do mebli. Jeśli np. posiadamy meble na wysoki połysk, możemy również zamontować tego rodzaju listwy przypodłogowe, które zachwycą gości blaskiem. Warto również wiedzieć, że w wielu sklepach, jak np. w Akre, możemy również wybrać matowe listwy przypodłogowe z MDF, które uzupełnią minimalistyczne lub klasyczne wnętrze lub zdecydować się na półpołyskującą sztukaterię, będącą pewnym kompromisem między nowoczesnością a tradycją. Co ważne, trwały lakier chroni również doskonale listwę przed działaniem środków chemicznych, przed zabrudzeniami czy wilgocią.
Kolejnym popularnym rodzajem wykończenia listwy przypodłogowej z MDF jest jej okleinowanie. Dzięki niej drewnopochodna listwa będzie imitowała tę z litego drewna. Mamy więc efektowną sztukaterię w ekonomicznej cenie. Specjalna folia nie tylko ma za zadanie uzupełniać wnętrze o doskonałą estetykę, ale chronić przed uszkodzeniami. Okleina to doskonały pomysł, kiedy posiadamy listwy przypodłogowe w kuchni czy łazience, gdyż doskonale chroni przed wilgocią. W salonie ochroni listwę MDF przed zanieczyszczeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Współczesne okleiny to nie tylko wzory drewniane. Z powodzeniem możemy zamówić trwałą okleinę listew w kolorze bieli, czerni czy imitującą beton. Takie rozwiązanie jest więc również doskonałe w nowoczesnych wnętrzach, utrzymanych w stylistyce industrialnej czy nowojorskiego loftu.
Najnowocześniejszym sposobem na wykończenie listwy jest jej zalamiowanie. Technologia ta polega na tym, że zewnętrzną warstwę listwy pokrywa się specjalnym papierem. Jego wnętrze uzupełnione jest o włókna drzewne, dzięki czemu łatwo podlega obróbce. Laminowanie, jak w przypadku poprzednich rozwiązań, doskonale chroni listwy,a przy tym nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Na koniec warto dodać, że to tańszy substytut forniru, naturalnej okleiny listew.
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, warto podkreślić, że zarówno okleina, jak i lakier to estetyczna ochrona listwy przypodłogowej. Dobierając kolor i wzór tych rozwiązań, weźmy pod uwagę specyfikę pomieszczenia oraz panującą w nim aranżację.