MDF – co to?

Jedną z najpopularniejszych listew przypodłogowych jest ta wykonana z materiału MDF. Jednak niewiele osób tak naprawdę wie, co oznacza ten skrót. Aby dokonać odpowiedniego wykończenia wnętrza i właściwie osłonić szczelinę dylatacyjną warto wiedzieć, jakie rozwiązania znajdziemy na rynku i czym się charakteryzują. Dlatego z przyjemnością odsłonimy dziś rąbka tajemnicy i opowiemy o tym, czym jest MDF.

Skrót MDF to akronim, który powstał z połączenia trzech angielskich słów: Medium Density Fibreboard, które oznaczają po prostu Średniej Gęstości Płyta Pilśniowa. Czym z kolei jest płyta pilśniowa? To przede wszystkim listwa wykonana z włókiem drzewnych. Starannie sprasowane włókna są prasowane, a także łączone z organicznymi związkami łączącymi i utwardzającymi. Wszystkiego dokonuje się w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Dlaczego o tym wspominamy? To, z czego oraz w jaki sposób zostały wykonane listwy, ma wpływ na ich wytrzymałość, odporność na uszkodzenia czy estetykę.

Listwy MDF to drewnopochodne produkty, które dzięki wspomnianej wcześniej obróbce termicznej zyskują jednakową gęstość mimo warstw włókien. Dzięki temu przekrój jest jednolity, co znacząco ułatwia obróbkę mechaniczną takiej płyty. Jest więc to doskonała listwa przypodłogowa, kiedy chcemy dociąć sztukaterię do własnych potrzeb. Łatwo możemy je frezować, zginać, wiercić w nich czy skręcać. Jakie jeszcze zalety oferuje nam listwa drewnopochodna o średniej gęstości.

1. To ekonomiczne rozwiązanie maskujące szczelinę dylatacyjną.

Listwy wykonane z MDF to drewniany design w atrakcyjnej cenie. Jeśli wybierzemy sztukaterię w drewnianym kolorze lub imitującą naturalne listwy z litego drewna nawet wprawne oko naszych gości nie zauważy różnicy. My jednak zauważymy różnicę w swoim portfelu, ponieważ listwy MDF są tańsze niż drewniane. Piękna estetyka łączy się w nich z doskonałą ceną.

2. Listwy MDF są bardzo wytrzymałe.

Specjalne wykonanie listwy drewnopochodnej sprawia, że jest niezwykle solidna. Podczas codziennego użytkowania nie powinniśmy martwić się o listwy MDF, ponieważ są odporne m.in. na zadrapania, odbicia czy zdzieranie. Wiele z nich zawiera również dodatkowy izolat, który chroni listwę przed szkodliwym działaniem wilgoci. Do tego, kiedy zdarzy się, że zabrudzimy taką listwę, łatwo jest ją wyczyścić.

3. MDF to materiał, który oferuje szerokie możliwości aranżacyjne.

Niewątpliwie wiele osób, które chcą zamaskować szczelinę dylatacyjną, zwraca uwagę na wybór kolorów i wzorów listwy przypodłogowej. Dlatego też sztukateria wykonana z MDF cieszy się tak dużą popularnością. Tego rodzaju rozwiązania maskujące zadziwiają bogatą kolorystyką, a także sposobem wykończenia. Z łatwością możemy wybrać matowe listwy, półmatowe lub postawić na lśniące i połyskujące rozwiązania. Te właściwości materiału MDF z pewnością mile zaskoczą wszystkich dekoratorów wnętrz i osoby dbające o design wnętrza.

Także w obrębie samych listew MDF możemy natrafić na wiele różnych rozwiązań. Możemy wybrać standardowe produkty lub te uszlachetnione w wersji Premium. Są to droższe listwy przypodłogowe, ale dzięki większej gęstości i twardości, także powłok frontowych, stanowią doskonałe rozwiązanie w wymagających pomieszczeniach.

Powyższe cechy płyt MDF sprawiły, że tak często nie tylko służą jako doskonały materiał do wyrobu listew przypodłogowych, ale jako surowiec do produkcji drzwi, kasetonów, paneli ściennych czy nawet mebli. Nie oznacza to jednak, że są przeznaczone do każdego wnętrza. Warto również pamiętać, że:

  • niskiej jakości listwy MDF nie są odporne na wilgoć wymagają odpowiednich zabezpieczeń lub mogą być montowane wyłącznie w suchych pomieszczeniach,
  • lakierowane płyty drewnopochodne mogą ulegać zadrapaniom, które potem ciężko zamaskować,
  • z upływem lat podczas działania wody czy słońca mogą się odbarwiać i matowieć,
  • trudno jest pomalować taką listwę farbą lateksową.

Jak widzimy, warto postawić na wysokiej jakości listwy MDF, by uniknąć powyższych wad.