Z czego listwy przypodłogowe?

Nowoczesność i technologia wkraczają naturalnie również do branży budowlanej i dekoratorskiej. Wszystko po to, by optymalizować czas i efektywność remontów i aranżacji. Współczesne rozwiązania mają także zwiększyć nasz komfort i zadbać o jak najdłuższą żywotność urządzeń i sztukaterii. Nauka nie omija również produkcji listew podłogowych, które dziś stanowią kwintesencję nowoczesnego materiałoznawstwa. W dzisiejszym artykule zabierzemy Cię do świata maskownic i listew. Poznaj z nami najpopularniejsze tworzywa, z których wykonuje się sztukaterię.

Listwy drewniane czy MDF?

Wiele osób, wybierając się do sklepu budowlanego czy kupujących on-line, nie wie, które listwy przypodłogowe czy ścienne wybrać do swojego wnętrza. Tymczasem podstawowa znajomość właściwości poszczególnych materiałów może znacząco ułatwić nam wybór, ale również sprawić, że nasze wnętrze będzie odpowiednio wykończone. Jakie listwy najczęściej spotkamy na sklepowych półkach?

1. Listwy drewniane.

To rozwiązanie stosowane w budownictwie od bardzo dawna. Niegdyś podłogi były wyłącznie drewniane, dopiero z czasem zaczęliśmy korzystać z innych materiałów. Dziś drewniana podłoga zdobi rustykalne, klasyczne wnętrza. Jest kwintesencją dobrego smaku i elegancji. Dlatego listwy z litego drewna doskonale komponują się z taką podłogą lub ścianą z drewnianą lamperią. Dlaczego warto postawić na takie listwy? Przede wszystkim są one niezwykle trwałe. Lite drewno jest odporne na urazy mechaniczne, a więc przez wiele lat nie zauważymy na nich rys i pęknięć. Co więcej, listwy przypodłogowe drewniane to niezwykle estetyczne zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej czy wystających kabli. Widoczne słoje i sęki podkreślą naturalny akcent tej sztukaterii. Warto wspomnieć, że takie listwy nie należą do najtańszych produktów, warto o tym pamiętać, wybierając się na zakupy.

2. Listwy MDF.

Jeśli nie stać nas na listwy drewniane, warto sięgnąć po ich tańsze odpowiedniki, czyli sztukaterię wykonaną z płyty drewnopochodnej – MDF. Zapewnia nam doskonałą estetykę, imituje drewno, a przy tym jest niezwykle elastyczna. Łatwiej jest ją dociąć niż klasyczną drewnianą sztukaterię. Są także solidne i trwałe, wprawdzie nie tak jak te z drewna, ale jednak nadal cechuje je wysoka odporność na zadrapania i uszkodzenia. Co więcej, MDF daje nam szerokie możliwości wyboru wzoru i koloru, więc z łatwością dopasujemy je do niemal każdego wnętrza. Wymienione przez nas właściwości i atrakcyjna cena sprawiają, że w wielu domach zauważymy z pewnością takie maskowanie dylatacji.

3. Listwy PCV.

Omówiliśmy już naturalne i drewnopochodne listwy przypodłogowe, czas więc na zdobycze współczesności. Od lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się listwy z PCV i polistyrenu, czyli wykonane z tworzyw sztucznych. Są to bezapelacyjnie najtańsze i najlżejsze rozwiązania do wykończenia podłogi czy ściany. Niezwykle odporne na wilgoć są uzupełnieniem wielu łazienek i kuchni. Prosty montaż i łatwe utrzymanie ich w czystości również wpływają na ich popularność. Jednak dodajmy tu łyżkę goryczy – listwy z PCV są mniej odporne na uszkodzenia, szybciej zauważymy na nich rysy czy pęknięcia.

4. Listwy metalowe.

Na koniec rozwiązanie najmniej popularne, ale z każdym rokiem zyskujące na sławie. Listwy metalowe, a wśród nich najpopularniejsze aluminiowe. To jeszcze tajemnicza sztukateria, którą przede wszystkim znajdziemy w nowoczesnych wnętrzach, ale również pomieszczeniach użytkowych. Niezwykle trwałe i mocne zapewnią nam odpowiednią ochronę ścian i podłogi. Przy tym dziś nie musimy ograniczać się jedynie do monochromatycznych kolorów metalu, z łatwością znajdziemy je w szerokiej gamie kolorystycznej. Z powodzeniem można je łączyć z płytkami, doskonale uzupełnią pomieszczenia, które zdobią chromowane meble i dodatki. Są to materiały, które łatwo można ozdobić połyskującą warstwą lakieru, która doda np. salonom kosmetycznym blichtru i wdzięku. Jest to jednak droższe rozwiązanie niż listwa z PCV czy MDF.

Jak widzimy, obecnie mamy szerokie spectrum wyboru materiałów, wzorów i koloru. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Katalog produktów odkryje przed Tobą niezwykle bogate możliwości wykończenia podłogi i ścian. Pamiętaj jednak, by zawsze kierować się właściwościami danego tworzywa, by nie żałować podjętych decyzji zakupowych.